سامانه مودیان چیست؟

سامانه مودیان چیست؟

سامانه مودیان همان‌طور که از نام آن نیز بر می‌آید یک سامانه آنلاین بوده که سازمان امور مالیاتی کشور آن را طراحی و راه‌اندازی کرده است. از این سامانه برای ثبت اطلاعات مشمولان مالیاتی، ارسال اظهارنامه‌ها و تمامی اطلاعات مربوط به امور مالی و مالیاتی استفاده می‌شود تا اوضاع مالیاتی افراد حقیقی و حقوقی و اطلاعات مورد نیاز آن‌ها به دست آید. در این مقاله به ارائه مطالبی درباره این سامانه آنلاین خواهیم پرداخت و برخی از مزایای این سامانه و جرائم مودیان مالیاتی در آن را مرور و بررسی خواهیم کرد. پس اگر شما هم نام این سامانه را شنیده و یا در این زمینه با دغدغه و پرسشی مواجه شده‌اید با ما همراه باشید.

سامانه مودیان مالیاتی چیست؟

همان‌طور که می‌دانید دولت‌ها برای جمع‌آوری مالیات از روش‌های مختلفی استفاده کرده و ابزارهای متنوعی را به کار می‌گیرند. یکی از مهمترین مشکلات دولت‌ها شناسایی مودیان مالیاتی و دریافت مالیات از آن‌ها است. سامانه مودیان مالیاتی برای پاسخگویی به چنین دغدغه‌ها و مشکلاتی طراحی و راه اندازی شده و سعی دارد این چالش‌ها را از پیش روی دولت‌ها بر دارد.

پس این سامانه را می‌توان یکی از مهم‌ترین ابزارهای مالیاتی به شمار آورد که به دولت و سازمان امور مالیاتی کمک می‌کند تا بتوانند به جمع آوری مالیات پرداخته و از طریق فضا و بستر اینترنت، اطلاعات کافی را از بدهی‌های مالیاتی به دست آورند.

جمع‌آوری مالیات و پرداخت بدهی‌های مالیاتی از طریق این سامانه بسیار ساده صورت پذیرفته و از امنیت بالایی هم برخوردار شده است. در واقع کاربران با کمک این سامانه می‌توانند به راحت‌ترین شکل ممکن و با استفاده از فضا و بستر آنلاین و اینترنت، مالیات خود را به دولت پرداخت کنند.

افرادی که باید در سامانه مودیان ثبت نام کنند:

تمامی افراد حقیقی و حقوقی که باید مالیات خود را به دولت پرداخت کنند، وظیفه دارند در سامانه مودیان مالیاتی ثبت نام کنند. از جمله این افراد حقوقی می‌توان به شرکت‌ها، موسسات و سازمان‌های مختلف اشاره کرد. اما افراد حقیقی آن‌هایی هستند که از اموال و دارایی خود به منظور دستیابی به اهداف تجاری استفاده می‌کنند.

از جمله این افراد می‌توان مجریان فعالیت‌های تجاری و کارآفرینان را نام برد. به طور کلی شرکت‌های تجاری، شرکت‌های سهامی عام و خاص، شرکت‌های با مسئولیت محدود، موسسات خیریه و غیر انتفاعی، فروشگاه‌های آنلاین، مشاغل خودکار و خانگی، تمامی افراد حقیقی و حقوقی که درآمد کسب می‌کنند، فعالان اقتصادی و… باید در این سامانه ثبت نام کنند.

چگونگی و مراحل ثبت نام در سامانه مودیان

برای ثبت نام در این سامانه آنلاین باید در ابتدا به سایت سازمان امور مالیاتی کشور وارد شوید و صفحه ثبت نام را انتخاب کنید. با ورود به این صفحه کد ملی و یا کد فراگیر، شماره همراه و تاریخ تولد خود را وارد نموده و با انتخاب یک رمز عبور و سپس درج آن در بخش رمز عبور، رمز موجود در تصویر امنیتی را وارد کنید. سپس دکمه ثبت نام را لمس نمایید.

با انجام این کار یک کد احراز هویت به شماره موبایل شما ارسال می‌گردد. باید رمز یکبار مصرف موجود در این پیامک را در بخش خواسته شده وارد نموده و دکمه ورود به سامانه را لمس کنید تا ثبت نام اولیه شما انجام شود.

ممکن است شما جز سازمان‌ها و یا اشخاص حقوقی باشید. در این صورت پس از ثبت شرکت و مجموعه شما به صورت خودکار در سامانه مالیاتی نیز ثبت نام شده‌اید. اما اگر این فرایند به شکل خودکار برای شما انجام نشده، باید در ابتدا وارد سامانه شده و در بخش ثبت نام، دکمه ثبت نام اشخاص حقوقی را لمس کنید.

سپس کد ملی و یا کد فراگیر خود را وارد نمایید و به مرحله بعد بروید. در این صفحه کد امنیتی را وارد کرده و در بخش نوع مودی گزینه حقوقی، تبعه خارجی و یا تشکل قانونی را انتخاب کنید. سپس دکمه ورود به ثبت نام را لمس نمایید.

در بخش بعدی شماره همراه خود را وارد ساخته تا یک کد رمز برایتان ارسال گردد. کد را در بخش خواسته شده وارد کرده و دکمه ثبت کد فعالسازی را لمس نمایید تا اطلاعات مودی استعلام شده و مورد تایید قرار بگیرد. پس از به نمایش درآمدن اطلاعات استعلام شده به تکمیل و تایید آن‌ها اقدام کنید.

مزایای استفاده از سامانه مودیان

این سامانه را می‌توان نوعی فناوری و یا پل ارتباطی میان دولت و شهروندان به شمار آورد که به افزایش شفافیت امور مالی و مالیاتی منجر شده و با استفاده از آن دولت و سازمان امور مالیاتی کشور به راحتی قادر به دستیابی به اطلاعات مالی افراد حقیقی و حقوقی خواهند بود.

پیش از طراحی و راه اندازی این سامانه هزینه‌های بسیار زیادی صرف ارسال مکاتبات مالیاتی، حضور در دفاتر مالیاتی و…. می‌شد. با وجود این سامانه نیازی به صرف این هزینه‌ها نخواهد بود. با کمک این سامانه و از آنجایی که تمامی اطلاعات مالی و مالیاتی از طریق آنلاین به دولت ابلاغ و ارسال می‌گردند، پس امور مربوط با سرعت بسیار بالاتری انجام شده و دقت آن هم بیشتر خواهد بود.

با استفاده از این بستر امکان تقلب در ارائه اطلاعات مالی و مالیاتی کمتر شده و یا از آن‌ها جلوگیری به عمل خواهد آمد. از سوی دیگر مودیان مالیاتی نیز قادر به پرداخت مالیات‌های خود به راحت‌ترین شکل ممکن و با صرف مدت زمانی اندک خواهند بود. این افراد می‌توانند در هر زمان و موقعیتی که تمایل داشته باشند مالیات خود را به شیوه آنلاین پرداخت کنند.

جرایم مودیان مالیاتی در سامانه


همان‌طور که قانونگذار برای برای تشویق و ترغیب مودیان مالیاتی برای ثبت نام در این سامانه، مشوق‌هایی را در نظر گرفته، برای اجرای کامل این قانون نیز جرائمی را تعیین کرده است تا به عنوان یک ضمانت اجرایی مورد استفاده قرار بگیرد.

از جمله این جرائم می‌توان به عدم عضویت و ثبت نام در سامانه اشاره کرد و یا عدم اعلام گزارش‌های فروش و…. را نام برد. قانونگذار برای عدم عضویت و ثبت نام در این سامانه جریمه‌ای معادل با ۱۰ درصد مجموع مبلغ فروش صورت گرفته طی یک دوره مالی و یا مبلغ ۲۰ میلیون ریال را در نظر گرفته است.

به طور کلی و در صورت عدم عضویت در این سامانه، عدم استفاده از پایانه‌های فروشگاهی، عدم استفاده از حافظه مالیاتی، استفاده از حافظه مالیاتی دیگر مودیان و واگذاری حافظه مالیاتی خود به دیگران، این جریمه اعمال شده و علاوه بر آن و در نهایت، محرومیت از اعمال معافیت‌های مالیاتی، نرخ صفر و مشوق‌های مالیاتی در همان سال متوجه آن‌ها خواهد شد.

یکی دیگر از جرائم مالیاتی مودیان به شرایطی باز می‌گردد که شخص حقیقی و یا حقوقی مشمول ثبت نام در سامانه، طی فراخوان‌های انجام شده، از اعلام حساب بانکی مربوط به فعالیت‌های اقتصادی خودداری کند. چنین فردی باید برابر با ۱۰ درصد از مجموع مبلغ فروش‌های خود و یا مبلغ ۲۰ میلیون ریال را به عنوان جریمه به دولت پرداخت کند. از سوی دیگر چنین فردی از معافیت‌های مالیاتی، نرخ صفر و مشوق‌ها در همان سال مالی بهره نخواهد برد.

مودیان در صورت عدم ارسال صورتحساب الکترونیکی خود نیز مشمول جرائمی خواهند شد. این افراد مطابق با قانون در سامانه مودیان ثبت نام کرده و شماره حساب بانکی خود را نیز ارائه داده‌اند. اما نسبت به ارسال صورتحساب الکترونیکی بی توجهی کرده‌اند. پس مشمول جریمه‌ای برابر با ۱۰ درصد از مجموع مبلغ فروش‌های خود و یا ۲۰ میلیون ریال خواهند شد.

یکی دیگر از جرائم مودیان مالیاتی عدم تحویل صورتحساب چاپی به خریداران و یا حذف و مخدوش کردن آن است. این دسته از مودیان در سامانه مودیان ثبت نام کرده و دیگر تکالیف مالیاتی خود را انجام می‌دهند. اما صورتحساب چاپی به خریدار ارائه نداده و یا صورتحساب صادر شده را مخدوش می‌کنند. جریمه در نظر گرفته شده برای این افراد، معادل با دو درصد مبلغ صورتحساب‌ها و یا معادل ۲۰ میلیون ریال خواهد بود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *