سنوات چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟

سنوات چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟

از جمله مهم‌ترین مزایایی که کارفرمایان به کارگران و کارمندان خود ارائه می‌کنند، حق سنوات است، اما به راستی سنوات چیست؟ و چه نقش مهمی در زندگی ما ایفا می‌کند؟ جالب است بدانید که حق سنوات یک نوع حق کاملاً اجباری محسوب می‌شود، حقی که نه کارفرما می‌تواند از پرداخت آن خودداری کند و نه کارگر و کارمند می‌توانند از دریافت آن جلوگیری کنند.

شناخت کلی مفهوم سنوات و همچنین نحوه محاسبه آن در سال‌های مختلف از جمله مهم‌ترین مواردی به شمار می‌آید که کلیه افراد باید با آن آشنایی کاملی داشته باشند. بنابراین، اگر قصد دارید اطلاعات مهمی در مورد سنوات به دست بیاورید، توصیه می‌کنیم که ادامه متن را به هیچ وجه از دست ندهید، چراکه قصد داریم در مورد این مبحث بسیار مهم حقوقی اطلاعات گسترده‌ای را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

شناخت مفهوم کلی سنوات

به منظور پاسخ به این پرسش که سنوات چیست؟ باید به مفهوم کلی آن بپردازیم. همان‌طور که در ابتدای متن گفته شد، سنوات یک نوع حق خاص است که به کلیه کارمندان تحت پوشش قوانین وزارت کار تعلق خواهد گرفت. مبلغ مربوط به سنوات به بخش‌های مختلفی همچون حق مسکن و همچنین حق مربوط به اولاد تقسیم‌بندی می‌شود.

بنابراین، نباید سنوات را یک مبلغ کاملاً خاص و یکتا بدانید، زیرا این مبلغ خود از قسمت‌های مختلفی به وجود می‌آید. سنوات را می‌توان مبلغی دانست که به منظور جبران کردن مبلغ نامناسب حقوق کارمندان و کارگران به آن‌ها اهدا خواهد شد. زمان پرداخت سنوات نیز کاملاً متغیر است. اگرچه در قانون بیان شده است که مبلغ مربوطه باید حتماً به کارمندان و کارگران پرداخت شود، اما بر ماهانه یا سالانه بودن آن تأکید خاصی نشده است.

به همین دلیل، اکثر شرکت‌های مختلف پایان سال شمسی را به عنوان زمان پرداخت سنوات به کارمندان و کارگران خود تعیین کرده‌اند و کارمندان و کارگران نیز معمولاً در پایان سال به دنبال یافتن میزان سنوات خود هستند. شایان ذکر است که برخی از شرکت‌های خاص، مهلت پرداخت سنوات را نه پایان سال، بلکه پایان رابطه کاری شرکت با فرد مذکور در نظر گرفته‌اند. بنابراین، پیش از امضای قرارداد با هر شرکت خاصی باید نسبت به بررسی این مورد که از نظر آن‌ها بهترین زمان پرداخت سنوات چیست؟ و چه زمانی این مبلغ را به شما پرداخت می‌کنند، بپردازید.

چرا سنوات ارائه می‌شود؟

برخی از کاربران این پرسش مهم را مطرح می‌کنند که چرا سنوات در اختیار کارمندان و کارگران قرار می‌گیرد؟ در واقع پرسش مفهومی اصلی آن است که در صورت پرداخت حقوق به شکل مناسب چه نیازی به پرداخت سنوات است؟ در پاسخ به این پرسش باید بگوییم که سنوات یک نوع تشویق برای کلیه کارمندان و کارگران یک شرکت محسوب می‌شود.

وقتی که سنوات علاوه بر حقوق اصلی در اختیار کارمندان و کارگران یک شرکت قرار بگیرد، آن‌ها انگیزه بیشتری به منظور به پایان رساندن وظایف خود خواهند داشت، امری که در غیر این صورت امکان انجام آن وجود ندارد. در واقع تحقیقات مختلف در این رابطه نشان داده است که هیچ نوع تشویق خاصی نمی‌تواند اثری همچون تشویق مالی داشته باشد. این از جمله مهم‌ترین مواردی به شمار می‌آید که نقش بسیار مهمی بر بهبود عملکرد سازمان‌های مختلف دارد و کلیه مدیران باید با آن آشنایی کاملی داشته باشند.

 بر اساس قوانین ارائه شده توسط وزارت کار، حتی افراد که به صورت غیررسمی با یک شرکت خاص قرارداد می‌بندند نیز مشمول دریافت سنوات خواهند بود. این امر خود نشان‌دهنده اهمیت بسیار بالای سنوات است. حال که به بررسی این مورد پرداختیم بهتر است به سراغ این پرسش که تفاوت پایه سنوات و حق سنوات چه چیزی است؟ برویم.

شناخت مهم‌ترین تفاوت‌های بین پایه سنوات و حق سنوات

پایه سنوات همان مقدار موجودی خاصی به شمار می‌آید که از سوی کارفرمایان در پایان ماه و پایان سال شمسی در اختیار کلیه کارمندان و کارگران یک شرکت قرار می‌گیرد. این در حالی است که حق سنوات مبلغی برابر با پایه حقوق دستمزد تعیین شده است و تنها در پایان سال به کارگران و کارمندان داده خواهد شد.

وقتی که شما در یک شرکت و مؤسسه به خصوص فعالیت می‌کنید، می‌توانید به طور کامل از پایه سنوات بهره‌مند شوید. تفاوتی ندارد که در پایان سال یک ماه از مدت زمان استخدام شما می‌گذرد یا کل سال را در همان شرکت مشغول به کار بوده‌اید، زیرا در هر صورت پایه سنوات در اختیار شما قرار خواهد گرفت. این در حالی است که برای دریافت حق سنوات باید حداقل یک سال پایه سنوات گرفته باشید. به طور کلی باید گفت تا زمانی که یک‌سال در یک شرکت به خصوص فعالیت نکرده باشید نمی‌توانید درخواست خود را مبنی بر دریافت حق سنوات ارائه کنید. بنابراین، برای پاسخ به این پرسش که تفاوت بین پایه و حق سنوات چیست؟

باید گفت که هر یک از این موارد دارای مفهوم جداگانه خود هستند و می‌توان دریافت پایه سنوات را یک لازمه اساسی به منظور دریافت حق سنوات دانست. توجه داشته باشید که این دو مورد از مهم‌ترین گزینه‌های حقوقی مربوط به امر دستمزد هستند و به همین دلیل باید نسبت به آن‌ها اطلاعات بیشتری کسب کنید تا بتوانید بدون مشکل از حق سنوات و یا پایه سنوات خود بهره‌مند شوید.

مقدار سنوات چقدر خواهد بود؟

در بخش پیشین به این موضوع پرداختیم که تفاوت بین مدل‌های مختلف سنوات چیست؟ اکنون قطعاً این پرسش برای شما نیز به وجود آمده است که مهم‌ترین عامل برای تعیین میزان سنوات چه چیزی است؟ اولین و مهم‌ترین منبعی که در این زمینه تصمیم‌گیری می‌کند، شورای عالی کار است. این شورا در پایان هر سال شمسی، مقدار پایه حقوق و میزان پایه سنوات را به کلیه کارمندان و کارگران و همچنین کارفرمایان اعلام می‌کند. در واقع کارفرمایان موظف هستند تا بر اساس مبالغ اعلامی توسط شورای کار نسبت به پرداخت حق سنوات و پایه سنوات به کارمندان و کارگران خود اقدام کنند.

عدم توجه به این مورد یک تخلف حقوقی محسوب می‌شود که می‌تواند جریمه‌های سنگینی را برای آنان در پی داشته باشد. میزان عدد اعلام شده توسط شورای کار تنها برای یک‌روز خواهد شد و به همین دلیل، جهت محاسب ماهانه سنوات باید همان عدد اعلام شده را در عدد سی ضرب کنیم. حاصل به دست آمده پس از این ضرب، همان سنواتی محسوب می‌شود که کارفرمایان باید در اختیار کارمندان و کارگران خود قرار بدهند.

روش محاسبه پایه سنوات چیست؟

اگر خاطرتان باشد در بخش تفاوت بین پایه و حقوق سنوات چیست؟ به این مفهوم رسیدیم که این دو مورد به طور کامل از هم متفاوت هستند. طبیعی است که روش محاسبه مربوط به پایه سنوات از حقوق سنوات فرق داشته باشد. در واقع به منظور بررسی پایه سنوات باید از یک فرمولاسیون دیگر استفاده کنید. به این منظور باید تعداد کل روزهای کاری در یک ماه در پایه حقوق مدنظر ضرب کنیم.

البته باید به این نکته اشاره کنیم که محاسبه پایه سنوات به همین سادگی نیست، زیرا یک فرمول خاص دارد که تنها حسابداران می‌توانند از آن استفاده کنند.

شکایت در صورت عدم پرداخت سنوات

قانون این حق را به کلیه کارمندان و کارگران داده است تا در صورت عدم پرداخت حق سنوات و پایه سنوات از سوی کارفرما، از وی شکایت کنند. به طبع طی کردن مراحل حقوقی مربوط به این موضوع کمی پیچیده است. به همین دلیل توصیه می‌شود که از یک مشاور حقوقی مناسب به منظور دستیابی به حق و حقوق خود در این زمینه استفاده کنید. این افراد دارای دانش و آگاهی کافی به منظور رسیدگی به پرونده مدنظر شما هستند و می‌توان از آن‌ها به عنوان یک برگ برنده در این زمینه یاد کرد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *